PERSUASIVE PRESENTATION for non-native speakers

Have you ever presented in English and worried that your speech wasn't good enough?

Have you ever failed in a presentation to a customer because the decision maker didn't understand what you wanted to say?

Have you ever found yourself in a situation where you were not convincing enough? Because you had to speak English in front of an international audience?

Did it make you nervous?

Presenting in English can be challenging. For most people, English is not their first language, so they start preparing much earlier than they would have to when presenting in their native language.

The results are often simply mediocre. Even worse, the key points of your presentation may be lost on some listeners if you don't pay attention to the language used.

Would you like to be professional while having fun with your audience? Want to present with confidence? Like TED speakers do? How awesome would that be?

The JVCPULSE training workshop will give you the tools to create an unforgettably persuasive presentation in English. Our workshop "Persuasive Presentation ", combines elements of neuro-linguistic programming. Using these tools, participants are able to tap into the linguistic, rational, psychological and emotional wavelengths of the audience they are presenting to and achieve persuasiveness.

In this workshop, you will learn how to structure your presentation effectively, how to confidently begin and introduce, learn new vocabulary, idioms and phrases to fill your presentation with the right words in context, stay calm while presenting, handle questions with ease, establish proper body language and much more...

In fact, with a range of exercises and techniques to prepare for any presentation, the training seminar will help participants become more confident when giving presentations in English.

The training workshop is designed for those who want to start improving their ability to present in English, as well as those who already speak and write fairly fluently but still feel there is room for improvement.

Pro koho je kurz určen: Training is intended for: Non-native speakers who want to improve their presentation skills in English. This workshop will be most beneficial for participants with an English level of intermediate B1+.
Délka kurzu: Duration: 2 days
Kdo kurz vede: Facilitator: Dušan Sameliak
Místo konání: Venue: JVCPULSE studio - Chemická 951, Prague-Kunratice, 3rd floor
Jazyk: Language: English
Cena: Cost per person: 9.600,- CZK Price includes 2 training days, training materials, cost of training room, studio and studio equipments
Termíny:
5.9.2023 9:00 - Přihlásit se

Po absolvování kurzu získáte:

This training workshop provides you with the knowledge of a lifetime.
You will learn how to structure your presentation effectively.
How to confidently begin and introduce.
You will learn new vocabulary, idioms and phrases to fill your presentation with the right words in context.
How to stay calm while presenting, handle questions with ease.
Reduce stress caused by concerns about the results of the presentation and unexpected reactions of participants.
Increase confidence and professionalism as an international speaker.

Nejčastější dotazy

DAY 1 - 4.5. 9:00am - 17:00pm
DAY 2 - 5.5. 9:00am - 17:00pm

Co říkají klienti a účastníci kurzů

Spolupráce s Dušanem posunula myšlení našich vedoucích k propojení našich týmů a talentů s aspiracemi a strategickými iniciativami organizace. Dušan je akcelerátor pozitivní transformace, který využívá měnící se prostředí v našem podnikání.

Michal Jurča - Člen představenstva - BENU Česká republika a.s.

Dušan má skvělé zkušenostmi v oblasti rozvoje obchodních dovedností, finanční gramotnosti, budování byznysových vztahů a spolupráce. Velmi oceňuji proaktivní přístup a jeho velkou zkušenost s obchodní praxí, která pomohla našim zástupcům vidět věci z jiného úhlu pohledu.

Michal Vondrák - Manažer rozvoje - Palírna U Zeleného stromu a.s.

Dušan změnil myšlení našeho prodejního týmu tak, aby zvýšili úroveň spolupráce a rozšířili partnerství s našimi klienty, aby přinesli sdílenou přidanou hodnotu.

David Podhajský - Obchodní manažer - ČEZ ESCO, a.s.

Dušan je zdrojem neotřelých nápadů a tipů, jak propojit teorii z praxí. Dušan je inspirátorem a spolehlivým parťákem nejen pro osobní rozvoj, ale i v otázkách zajištění materiální stability a osobní prosperity.

Vratislav Hložek - Oblastní manažer - Heineken s.r.o.

Dušan je vynikající profesionál se skvělými mezilidskými dovednostmi a rozsáhlými zkušenostmi z praxe. Jeho proaktivní přístup učinil naše workshopy velmi produktivním a přinesl mnoho užitečných nástrojů v našich každodenních činnostech. Dušan umožňuje snadno spojovat lidi a rozvíjet jejich dovednosti v oblasti silných a slabých stránek. Bylo by potěšením znovu spolupracovat s Dušanem na dalších projektech rozvoje lidí.

Marcin Bryniak - Generální ředitel - MECALUX a.s.
Realizované projekty
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše